România - Ucraina 3-0 // Debut fabulos al tricolorilor la EURO 2024! Stadionul din Munchen, luat cu asediu de 50 de mii de fani români

Sport

Naționala de fotbal a României a obținut o victorie de zile mari în primul său meci de la EURO 2024 din Germania. Discipolii lui Edi Iordănescu au învins la scor de nereprezentare, 3-0, pe selecționata Ucrainei la finalul unui meci magic în fața a aproximativ 50 de mii de suporteri români, care au luat cu asediu stadionul Football Arena din Munchen.

Tricolorii au început ezitant partida, fiind nevoiți să joace primul sfert de oră practic fără minge. S-au apărat însă disciplinat și au arătat că sunt o echipă închegată, blocând liniile de pase și forțând ucrainenii să paseze steril, fără mari șanse de a iuți partida.

Ruptura în joc s-a produs în minutul 29, când portarul lui Real Madrid și al naționalei ucrainene, Andrii Lunin, a degajat ezitand o minge incomodă, care a ajuns în picioarele lui Dennis Man. Acesta a pasat rapid către căpitanul Nicușor Stanciu, care a preluat balonul în afara careului și a trimis o torpilă în vinclul porții. 1-0 fără șanse pentru Lunin, care a privit neputincios cum șutul năprasnic a intrat cu 116 kilometri în plasă.

După reușita fabuloasă a lui Stanciu, naționala României a prins la curaj și, mânată din tribune de o adevărată armată de fani, a început să facă pressing agresiv, câștigând câteva mingi utile și ieșind în contraatacuri rapide. În urma unui dintre ele, Dennis Man a șutat la colțul lung, însă mingea a fost deviată și a trecut la câțiva centimetri de bara din dreapta lui Lunin. La faza imediat următoare, același Nicușor Stanciu a fost aproape de golul turneului final, când a încercat să speculeze ieșirea din poartă a keeper-ului ucrainean și a șutat cu efect direct din corner. Din păcate, bara transversală s-a împotrivit.

Al doilea time a început exact cum s-a încheiat primul, cu jucătorii români având inițiativa. În urma unui nou contraatac, Dennis Man reușește să țină bine de minge și încearcă să iasă în centru pentru un șut, însă este blocat de un fundaș ucrainean. Mingea ajunge însă în gheata lui Răzvan Marin, care șutează puternic de la aproximativ 20 de metri, iar mingea trece pe sub mănușile lui Andrii Lunin. Este minutul 53, iar tabela de marcaj arată scorul de 2-0 în favoarea României.

Cu o națională a Ucrainei total debusolată, băieții lui Iordănescu atacă în valuri și, la doar patru minute distanță de golul cu numărul doi, Dennis Man are o incursiune inspirată în careul de 16 metri al lui Lunin și trimite mingea în gura porții, unde Drăguș aștepta să o împingă în plasă. 3-0, care rămâne scorul final al partidei.

Victorie fabuloasă a selecționate României, doar a doua din istoria sa la campionatele europene, după ce la EURO 2000 selecționata în frunte cu Hagi tatăl dispunea cu scorul de 3-2 de naționala Angliei.

După acest meci, România are aproape asigurată calificarea în optimile de finală. Amintim că patru echipe clasate pe locul trei cu cel mai bun punctaj acced în faza play-off. Totuși, echipa lui Iordănescu Jr. pare că a prins aripi, iar naționalele Belgiei și Slovaciei, celelalte două din Grupa E, ar trebui să se pregătească de un adversar neașteptat de puternic și hotărât.